Czym usunąć plamę z wina na koszuli, spodniach

Bez wątpienia jednymi z najczęściej przytrafiających się nam plam okazują się zabrudzenia z jedzenia lub napojów. Nierzadko bardzo trudno będzie nam je skutecznie usunąć, szczególnie z jasnych ubrań, tapicerek lub dywanów. W niniejszym artykule podpowiadamy zatem, jak domowym sposobem poradzić sobie  plamą po rozlanym winie.

Przed przystąpieniem do samodzielnego wywabiania plam po czerwonym winie należy najpierw dokładnie sprawdzić rodzaj materiału i powierzchni, na którym się znalazła. Dzięki temu o wielu skuteczniej dobierzemy bowiem efektywną metodę usuwania zabrudzeń i nie zniszczymy ulubionej koszuli czy spodni. Pamiętajmy też, iż w inny niż odzież sposób powinno się usuwać plamy z dywanu, obrusów czy tapicerowanych mebli.

Świeże zabrudzenia z rozlanego, czerwonego wina, podobnie zresztą jak z czerwonego barszczu skutecznie i szybko usuniemy, jeśli zasypiemy plamę solą, która w krótkim czasie wchłonie całą ciecz. W ten sposób możemy wyczyścić zarówno obrus jak i białą koszulę. Innym sposobem, na przykład jeśli plamę taką zrobimy podczas imprezy, zabrudzenie możemy polać niewielką ilością szampana lub białego wina. Pamiętajmy jednak, iż jeśli nie będziemy ostrożni i uważni możemy w ten sposób zrobić drugą plamę z pozostałych alkoholi. Delikatne tkaniny zalane winem należy dodatkowo wyprać, najlepiej ręcznie w wodzie z mydłem.

Z kolei plamy z wina na spodniach skutecznie wywabimy stosując niewielką ilość 2-procentowej wody utlenionej. W przypadku kolorowych i bardzo delikatnych tkanin, na przykład satyny, aksamitu czy jedwabiu zaleca się najpierw posypać plamę odrobiną mąki ziemniaczanej i dodatkowo rozcieńczyć roztwór wodą, by zapobiec ryzyku wystąpienia odbarwień na materiale. Po takim zabiegu odzież należy dobrze wypłukać w zimnej wodzie i dodatkowo wyprać z zwykłym proszku.

Więcej trudności może przysporzyć nam jednak usunięcie starej plamy po czerwonym winie. W takim przypadku zalecamy namoczenie spodni czy koszuli w spirytusie z dodatkiem 10-procentowej wody utlenionej lub w roztworze wody z sodą oczyszczoną. Do wyczyszczenia z wina kolorowej odzieży, w tym również jeansowych spodni należy zastosować natomiast roztwór amoniaku lub soku cytrynowego. Plama powstała na bawełnianych, kolorowych ubraniach zejdzie bez śladu po przepłukaniu gorącą woda lub podgrzanym mlekiem.