Plama z krwi na jeansach, tapicerce, koszulce

W poprzednich artykułach przytoczyliśmy szereg praktycznych rad i wskazówek, dotyczących samodzielnego usuwania plam z ubrań, wykładzin czy tapicerowanych mebli. Jednakże oprócz zabrudzeń z tłuszczu, wosku czy kosmetyków, wiele problemów podczas wywabiania mogą przysporzyć również plamy z krwi.

Nierzadko naszym pociechom lub nam samym przytrafiają się bolesne skaleczenia czy stłuczenia, prowadzące często do powstania na ulubionej odzieży brzydkich plam z zaschniętej krwi. Nie należy jednak zbytnio martwić się w takiej sytuacji, gdyż z większość tkanin z powodzeniem usuniemy takie zabrudzenia sprawdzonym, domowym sposobem.

Na początek należy przede wszystkim wybrać taką metodę usuwania plam, która nie zniszczy i nie odbarwi poszczególnych materiałów. Każda powierzchnia, zarówno tapicerka, bawełna czy jeans wymaga innego potraktowania z przypadku zabrudzenia krwią. Ze szczególną ostrożnością powinniśmy zaś czyścić delikatne i syntetyczne materiały.

W najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób usuniemy krok po kroku świeże plamy po krwi. Do tego celu wystarczy bowiem przemycie zabrudzenia zimną wodą z dodatkiem szarego mydła. Należy przy tym pamiętać, iż ciepła lub gorąca woda może utrwalić plamę, szczególnie w przypadku jasnej odzieży lub jeansowych spodni. Plamy na dywanie lub tapicerce można z kolei usunąć dzięki posypaniu ich solą kuchenną lub sodą oczyszczoną. Po kilkunastu minutach należy przetrzeć brudną powierzchnię miękką, zwilżoną szmatką.

W podobny sposób możemy również wyczynić krew z koszulek i delikatnych tkanin, przy czym proporcja płynu powinna kształtować się w takim przypadku na poziomie około 1,5 łyżki na litr chłodnej wody. Po przetarciu plamy takim domowym specyfikiem należy dodatkowo wyprać odzież, najlepiej ręcznie z dodatkiem zwykłego proszku.

Stare, zaschnięte plamy z krwi usuniemy zaś z użyciem niewielkiej ilości wody utlenionej, którą można dodatkowo rozcieńczyć w ¾ szklanki zimnej wody. Jasną odzież możemy również wyczyścić sokiem z cytryny, który posiada niewielkie, ale widoczne właściwości wybielające. W skrajnych przypadkach do usunięcia krwi z koszuli czy spodni można wykorzystać również krochmal, który po zaschnięciu należy delikatnie odkleić od materiału.