Ubranie zabrudzone kawą

Jednymi z częstszych, przytrafiających się nam zabrudzeń oprócz plam z jedzenia okazują się również zacieki z rozlanej kawy czy herbaty, które nierzadko dość trudno jest skutecznie usunąć z rozmaitych powierzchni czy materiałów. Jak zatem powinno się czyścić poszczególne tkaniny i odzież by po plamach z kawy nie zostały nawet najmniejsze ślady?

Jeśli zdarzyło nam się wybrudzić kawą ubrania z lnu lub bawełny, w szybki i skuteczny sposób usuniemy plamę dzięki jej mocnemu namydleniu. Aby przyspieszyć proces wywabiania, można również umieścić odzież we wrzątku i pozostawić na kilkanaście minut. Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż niektóre tkaniny wymagać będą specjalnego traktowania i zastosowania odpowiednich środków, które ich nie zniszczą i nie spowodują brzydkich przebarwień.

Przykładowo, zacieki z kawy na odzieży wełnianej lub jedwabiu usuwać należy z zastosowaniem roztworu mydła i amoniaku w proporcji około pięciu lub sześciu łyżeczek na jeden litr wody. Płyn najlepiej wetrzeć w zabrudzenie przy pomocy miękkiej szmatki lub gąbki. Nie polecamy używania szczoteczek, gdyż możemy w ten sposób zniszczyć materiał. Po przetarciu plamy warto jeszcze przeprać ubranie w zwykłym proszku lub płynie do płukania.

Świeże, kawowe plamy na dywanie, odzieży czy obrusie warto będzie na początek również nieco osuszyć, na przykład ręcznikiem papierowym lub chusteczkami higienicznymi, które wchłoną nadmiar płynu. Nie pocierajmy jednak zabrudzonego miejsca, gdyż w ten sposób kawa wniknie znacznie głębiej w strukturę tkaniny i nie da się już tak łatwo usunąć. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze byśmy wypłukali płyn od spodniej strony wykładziny lub ubrania. W innym przypadku nałóżmy na zabrudzenie papkę uzyskaną z proszku do prania, niewielkiej ilości octu oraz odrobiny wody, pozostawmy na kilku minut i zetrzyjmy pozostałości czystą wodą.

W nieco inny sposób powinno się z kolei usuwać stare plamy i zabrudzenia z kawy. Z powodzeniem uporamy się z nimi, jeśli do czyszczenia tkanin użyjemy odrobiny gliceryny wymieszanej z niewielką ilością wody i kilkoma kroplami amoniaku. Po wywabieniu plamy należy dodatkowo obficie wypłukać odzież w gorącej wodzie, jednakże bez proszku czy mydła.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17288 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/ubranie-zabrudzone-kawa/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435