Usuwanie plamy z tuszu, farby, długopisu, pisaka

Bez wątpienia jednymi z najtrudniejszych plam nierzadko okazują się różnego rodzaju zabrudzenia nieumyślnie zrobione przez dzieci lub przez nas samych. Często ich samodzielne usuwanie okazuje się żmudne, trudne i skomplikowane dlatego podpowiadamy, jak wywabić plamy z farb lub tuszów krok po kroku.

Oprócz częstych zabrudzeń z jedzenia, również plamy z dziecięcych flamastrów, pisaków lub długopisów przysparzają nam najwięcej kłopotów podczas prania i sprzątania. Jak zatem, domowym sposobem skutecznie usunąć takie plamy i przebarwienia, by nie pozostały po nich nawet najmniejsze ślady i byśmy w żadnym przypadku nie zniszczyli poplamionych ubrań czy mebli?

Przykre plamy z atramentów, długopisu lub tuszu z powodzeniem usuniemy z białych lub jasnych ubrań bądź obrusu, jeśli zasypiemy ją niewielką ilością soli i skropimy sokiem z cytryny. Po kilku minutach tkaninę należy namoczyć i delikatnie wyprać w rękach. W razie konieczności zabieg taki można powtórzyć. Z kolei kolorowe ubrania wyczyścimy z tego rodzaju zabrudzeń poprzez uprzednie namoczenie w ciepłym mleku i wypranie w pralce. Tusz do drukarki lub plamy z rozlanego długopisu można również usunąć niewielką ilością denaturatu. Sposób taki polecamy przede wszystkim przy czyszczeniu tapicerki lub dywanów.

Z kolei zaschnięte plamy z farby najczęściej można usunąć z użyciem rozpuszczalnika, benzyny ekstrakcyjnej lub terpentyny. Barwniki rozpuszczalne w wodzie z łatwością zejdą podczas zwykłego prania. Niektóre rodzaje farb, takie jak choćby olejne korzystniej będzie jednakże usunąć na mokro, poprzez zasypanie ich talkiem lub nasmarowanie masłem. Po kilku godzinach z łatwością zetrzemy zabrudzenia szmatką nasączoną w benzynie.

Plamy z pisaków i flamastrów można usunąć w posty sposób w kilku krokach. Najpierw należy przetrzeć zabrudzenie suchą ściereczką, następnie rozcieńczyć nieco płynu do naczyń lub wybielacza w letniej wodzie. Zabieg taki można kilkukrotnie powtórzyć, na koniec zaś warto przetrzeć plamę niewielką ilością spirytusu, wody utlenionej lub wódki. W razie konieczności możemy jeszcze przeprać tkaninę w zwykłym proszku.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17241 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 402

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/usuwanie-plamy-z-tuszu-farby-dlugopisu-pisaka/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:407 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3598): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(524): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(671): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 407