Usuwanie plamy z tuszu, farby, długopisu, pisaka

Bez wątpienia jednymi z najtrudniejszych plam nierzadko okazują się różnego rodzaju zabrudzenia nieumyślnie zrobione przez dzieci lub przez nas samych. Często ich samodzielne usuwanie okazuje się żmudne, trudne i skomplikowane dlatego podpowiadamy, jak wywabić plamy z farb lub tuszów krok po kroku.

Oprócz częstych zabrudzeń z jedzenia, również plamy z dziecięcych flamastrów, pisaków lub długopisów przysparzają nam najwięcej kłopotów podczas prania i sprzątania. Jak zatem, domowym sposobem skutecznie usunąć takie plamy i przebarwienia, by nie pozostały po nich nawet najmniejsze ślady i byśmy w żadnym przypadku nie zniszczyli poplamionych ubrań czy mebli?

Przykre plamy z atramentów, długopisu lub tuszu z powodzeniem usuniemy z białych lub jasnych ubrań bądź obrusu, jeśli zasypiemy ją niewielką ilością soli i skropimy sokiem z cytryny. Po kilku minutach tkaninę należy namoczyć i delikatnie wyprać w rękach. W razie konieczności zabieg taki można powtórzyć. Z kolei kolorowe ubrania wyczyścimy z tego rodzaju zabrudzeń poprzez uprzednie namoczenie w ciepłym mleku i wypranie w pralce. Tusz do drukarki lub plamy z rozlanego długopisu można również usunąć niewielką ilością denaturatu. Sposób taki polecamy przede wszystkim przy czyszczeniu tapicerki lub dywanów.

Z kolei zaschnięte plamy z farby najczęściej można usunąć z użyciem rozpuszczalnika, benzyny ekstrakcyjnej lub terpentyny. Barwniki rozpuszczalne w wodzie z łatwością zejdą podczas zwykłego prania. Niektóre rodzaje farb, takie jak choćby olejne korzystniej będzie jednakże usunąć na mokro, poprzez zasypanie ich talkiem lub nasmarowanie masłem. Po kilku godzinach z łatwością zetrzemy zabrudzenia szmatką nasączoną w benzynie.

Plamy z pisaków i flamastrów można usunąć w posty sposób w kilku krokach. Najpierw należy przetrzeć zabrudzenie suchą ściereczką, następnie rozcieńczyć nieco płynu do naczyń lub wybielacza w letniej wodzie. Zabieg taki można kilkukrotnie powtórzyć, na koniec zaś warto przetrzeć plamę niewielką ilością spirytusu, wody utlenionej lub wódki. W razie konieczności możemy jeszcze przeprać tkaninę w zwykłym proszku.