Z kosmetyków; lakieru do paznokci, podkładu, szminki

Każdemu z nas nierzadko zdarza się ubrudzić odzież kawą, jedzeniem czy choćby tuszem z długopisu lub flamastra. Nierzadko także niechcący robimy brzydkie i trudne do samodzielnego usunięcia plamy z różnego rodzaju kosmetyków do makijażu. Jak zatem można je szybko i skutecznie usunąć?

Co prawda zabrudzenia z lakieru do paznokci czy szminki nie są zazwyczaj tak uporczywe jak plamy z tłuszczu, jednakże często ich wywabienie okazuje się dość skomplikowane i pracochłonne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż istnieje mnóstwo sprawdzonych, domowych sposób walki z tego rodzaju zabrudzeniami na tapicerce, wykładzinie, meblach lub ubraniach.

Plamy po pudrze i podkładzie usuniemy z ubrań, jeśli przetrzemy zabrudzenie niewielką ilością spirytusu kosmetycznego. Po takim zabiegu odzież należy dodatkowo wypłukać w bieżącej, ciepłej wodzie. W niektórych przypadkach trzeba będzie też sięgnąć po wybielacz, pamiętając jednak by stosować go wyłącznie do białych i nie tak delikatnych jak jedwab czy aksamit materiałów.

Z kolei plamy ze szminki skutecznie i z łatwością wywabimy, przecierając zabrudzone miejsce ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego szamponu do włosów. W przypadku trudniejszych, starych i zaschniętych plam można będzie użyć również nieco gliceryny lub benzyny ekstrakcyjnej, jednakże nie polecamy stosowania tej metody na delikatnych tkaninach, bowiem w ten sposób możemy zniszczyć ulubione ubrania.

Plamy powstałe po przypadkowym rozlaniu lakieru do paznokci zejdą bez śladu, jeśli do ich wywabienia użyjemy nieco acetonu, zwykłego zmywacza, odrobiny benzyny lub malej ilości spirytusu. Zależnie jednak od rodzaju materiału, jaki przytrafiło nam się poplamić, powinniśmy wybrać odpowiednią metodę, która nie zniszczy tkaniny. Dobrym sposobem jest wypróbowanie wymienionych środków najpierw na małym fragmencie odzieży. Jeśli materiał się nie odbarwi bezpiecznie usuniemy plamy.

Również plamy po perfumach czy dezodorantach usuniemy z łatwością z ulubionych ubrań dzięki wypraniu ich w letniej wodzie z dodatkiem szamponu do włosów. Niekiedy, szczególnie w przypadku tłustych zabrudzeń po dezodorantach w sztyfcie lub kulce konieczne będzie też użycie odrobiny mocno rozcieńczonego amoniaku lub wódki czy spirytusu.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17790 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/z-kosmetykow-lakieru-do-paznokci-podkladu-szminki/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679) in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435